Gladiátoři

   

DRUHY GLADIÁTORŮ


Dimachaerus

Vyzbrojený dvěma dýkami, nebo meči. Byl chráněn kovovou paží a nebyl vybaven žádnou hlavní  zbrojí. Nosil různou těžkou mřížovanou helmu. Lehké odění bylo záměrem, neb tento gladiátor musel být hodně pohyblivý. Římané často jako Dimachaera obsazovali Žida, nebo Thráka. Existovala i odnoš zvaná ,,Barbar“, tento Dimachaerus používal dvě sekery. Tento gladiátor byl trénovaný tak aby vynikala jeho obratnost a inteligence. Nejslavnější Dimachaerus světa byl Spartakus z Thrákie.


Provocator

Provokátor byl bojovník, který nejvíce připomínal vzhledem legionáře římských vojsk. Obvykle bojoval s jiným provokátorem, murmillem, thrákem či dimachaerem. Právě boje s těmito archetypy gladiátorů byly pravděpodobně velmi divácky zajímavé. Provocator je v doslovném překladu ,,vyzývatel,, a tito gladiátoři byli pro soka opravdu velkou výzvou. Provokátorova těžká zbroj, z něj činila postrach arény, jeho těžká helma, velký štít a holenice se dokázaly spojit v ,,jednolitý,, kovový masiv. Těmto titánům sloužil jako zbraň některý z gladiů, nebo sica.


Scissore (nůžky)

Nosil různé těžké brnění, pár holenic, kovové rameno a brýlovou gladiátorskou přilbici. Za zbraně mu sloužily meče ,,Gladius“ , a Scissor , velmi speciální útočně-obranná zbraň Galdiátorů.


Gladiatrix (Amazonka)

Nahé ženské bojovnice. V případě lovu Venatio, nebo když bojovaly proti jiným ženám, byla jejich jedinou ochranou helma, jinak byly zcela nahaté. V případě smíšených bojů měli Gladiatrix v podstatě stejné vybavení jako mužští protějšci. Používaly lehké zbraně především Luk , dýku Pugio, meče ,,gladius“ nebo falcata, krátké tesáky, kopí a oštěpy. Tyto bojovnice sloužily dvěma činnostem, bojům v arénách a na sexuální zábavu.


Secutor

Odpovědˇ na Retiária, měl hladkou přilbu, která se těžko zachytávala sítí, velký oválný štít a jako zbraň mu sloužil zahnutý krátký meč sica a podobné zbraně schopné zachytit či poškodit Retiáriovu sítˇ.


Arbelas

Byl vyzbrojen egyptským srpovitým mečem Korasch či římským mečem ,,gladius“, případně i kopím. Jako zbroj nosil Piktský, nebo gladiátorský čtvercový štít a italo-korintskou helmu s chocholem. Hlavní zbrojí na tělo mu byla buď Lorica Musculata (svalový pancíř), nebo Lorica Squamata ( šupinový pancíř) Nejčastěji mu býval sokem Hoplimachos.


Thrák

Nosil těžkou mřížovanou helmu, čtvercový štít nebo štít hoplon, jednu nebo dvě holenice a lamelovou zbroj na paži. Zbraní mu byly krátký zahnutý meč Sica  či některý z mečů ,,Gladius“.


Hoplimachos

Bojovník s těžkou zdobenou přilbou, lamelovým ramenem a dvěmi vysokými holenicemi v polstrovaných gladiátorských kalhotech. Byl vyzbrojený kopím, dýkou Pugio a na levé ruce měl připevněný malý štít Pukléř. Své zbraně používal všechny najednou.


Bregesus

Gladiátor v těžkém pancíři z kovu (Lorica musculata, nebo segmentata), otevřenou helmou řeckého typu, a bez podpásové zbroje, jen s holenicemi. Byl vyzbrojen Obouruční sekerou. Obouruční sekera dodávala na síle úderu , ale bránit se s ní dalo, jen velmi těžko.Tento gladiátor musel být opravdový ,, cvalík“ vzhledem k omezené možnosti obrany, inkasoval v soubojích značné množství ran, které musel přestát, tuk a byl jeho zbrojí, a šancí na přežití. Bregesus býval i popisován jako statný a zavalitý muž.


Sagatarius

Gladiátor-lučištník, vyskytoval se především při rekonstrukcích bitev a Naumachiích. Používal luk, jako zbroj měl pouze přilbu s průzorem, a 48cm velký kulatý štít, použitelný zároveň s lukem. Byl oděn pouze do tuniky,


Murmillus

Nosil bohatě zdobenou uzavřenou helmu , s chocholem a peřím. Trup chránil jen náprsní štítek, nebo kožená vesta, dalšími součástmi zbroje bylo kovové rameno, jedna nebo dvě holenice a velký oválný nebo obdelníkový štít. Zbraní byly murmillovi všechny meče ,,Gladius“, občas pak i kopí.


Retiarius

Nosil jen vycpávaný pancíř na paži, Galerus na rameni, jednu nebo dvě holenice a široký opasek. Bojoval vrhací sítí, trojzubcem a dýkou Pugio v záloze. Většina Retiáriů byla afrického a blízkovýchodního původu. Zřídka však Římané jako Retiarii cvičili i ženy – gladiatrix. Tento gladiátor byl neoblíbený, neboť bez přilby působil zženštile, a jeho styl boje založený na ústupu a úhybu tomuto dojmu zženštilosti ještě přidával. To bylo však v celku nespravedlivé, neboť boj se sítí a trojzubcem byl hodně náročný jak na zručnost, tak i na vůli, a byla potřeba velká odvaha, aby se muž ve velmi lehké zbroji postavil těžkooděnému tanku, jakým byl secutor (tradiční retiáriův soupeř).


Venatores a Bestiárius

Lovci a bojovníci se zvěří tváří v tvář. Zatím co Venatores byli ozbrojeni jen lukem nebo oštěpem a lovili skoro nazí. Bestiárius byl těžce obrněný a měl velký štít. Jak jinak by mohl obstát např. proti medvědovi?


Equites

Jezdec, který bojoval kopím nebo mečem, chránil ho kulatý štít, náprsní kožený pancíř a bandáž na ruce se zbraní .Spojení jezdce a koně bylo vždy účinné , Rozsáhlý, ale uzavřený prostor arény na účinnosti ještě přidal. 

 16,991 total views,  2 views today

4 komentáře u „Gladiátoři

  1. Dobry den libí se mi vaše stránky a velice se mi líbil článek o Minotaurovi Chonovi ,bylo to velmi poučné. Děkuji a hezky den

  2. Moc hezky zpracované. Líbí se mi, že je člověk u všeho hned v obraze. Dobře propracované, a fajne zážitek. Díkes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *